Hitro učenje ali Superlearning

Hitro učenje ali Superlearning

hitroucenje

Kaj je Superlearning ali hitro učenje – gre za »CELOSTNO UČENJE«.

Hitro učenje je v sredini šestdesetih let razvil bolgarski zdravnik, psiholog in psihoterapevt Dr. Georgi Lozanov. Lozanov je uporabil izraz sugestopedija, Superlearning pa so uvedli Američani. Najprimernejši bi bil izraz »CELOSTNO UČENJE«.

Lozanov je kritiziral, da se je do sedaj poskušalo možganom kazati, kako naj delujejo. Bolj učinkovito in bolj zdravo pa je vsekakor, da se proces učenja prilagodi potrebam/zahtevam možganov in ne obratno.
V Bolgariji so hitro ugotovili, da je Lozanov obrazložil bolj efektiven proces učenja (prijetnejši, bolj naraven in bolj zdrav).

Pri tej metodi hitrega učenja se daje prednost sposobnosti komuniciranja. Veliko tistih, ki so se učili s to metodo, si ne more več predstavljati učenja na klasičen način. Danes prodajni in tehnični strokovnjaki v podjetjih, študenti in drugi pogosto nimajo dovolj časa za večmesečne učne lekcije. Superlearning je ena od rešitev ne le za pomanjkanje časa ampak predstavlja tudi učinkovito tehniko dolgoročnega pomnenja t.j. ohranjanja naučenih informacij.

Delovanje metode Superlearning potrjujejo številne znanstvene raziskave. Le-te so vedno znova potrjevale hitrost učenja za faktor 3 v primerjavi z dosedanjim klasičnim učenjem. Več o prednostih, ki jih prinaša hitro učenje, bomo navedli v naslednjih prispevkih.